Profilaktyka

Profilaktyka

DentalCare

Profesjonalna profilaktyka zabezpiecza zęby przed pojawieniem próchnicy, może zatrzymać pierwsze jej stadia, a także umożliwia naprawę mikrouszkodzeń szkliwa.

Zapraszamy wszystkich pacjentów, dzieci i osoby dorosłe na cykl zabiegów, które pozwalają uniknąć lub opóźnić powstawanie próchnicy zębów i chorób dziąseł. Umożliwia to zachowanie dobrej kondycji jamy ustnej przez całe życie. Na skuteczną profilaktykę składają się zabiegi wykonywane w gabinecie, jak również wykonywane przez pacjenta w domu. Na pierwszej wizycie odbywa się przegląd stomatologiczny, instruktaż oraz propozycja indywidualnie dobranej profilaktyki, na którą składają się:

  • scaling czyli oczyszczenie zębów z kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, zakończony. Zabieg ten należy wykonywać systematycznie, w zależności od podatności do odkładania się osadów nazębnych oraz od stanu dziąseł i przyzębia, jest podstawą profilaktyki chorób dziąseł, zwłaszcza tzw. “paradontoz”.
  • piaskowanie czyli usuwanie osadów nazębnych. Wzmacnia efekt salingu, polepsza estetykę uśmiechu.
  • lakierowanie preparatami fluoru – wzmacniając szkliwo pozwala uniknąć lub na wiele lat odsunąć powstanie procesu próchnicowego.
  • fluoryzacja na łyżkach – kilkuminutowe minutowe zabiegi z zastosowaniem szyn nazębnych wypełnionych żelem fluorowym. Mają na celu zwiększenie stopnia twardości szkliwa zęba oraz jego odporności na działanie kwasów bakteryjnych i regenerację drobnych uszkodzeń mechanicznych i ognisk odwapnienia.
  • lakierowanie jonami wapnia i fosforu- Preparat w formie musu nazywany „sztucznym szkliwem” zawierający bioaktywny wapń i fosforany. Specjalny kompleks Recaldent CPP-ACP ( fosfopetydy kazeiny – amorficzny fosforan wapnia ). CPP-ACP wprowadzony do jamy ustnej gromadzi się na błonce nabytej, na płytce nazębnej, komórkach bakteryjnych, hydroksyapatytach i tkance miękkiej dostarczając bioaktywny wapń i fosforany.
  • lakowanie bruzd w zębach bocznych  to zabieg polegający na pokryciu i uszczelnieniu bruzd w zębach bocznych lakiem, uniemożliwia on odkładanie się w nich płytki nazębnej, zabieg ten zmniejsza ryzyko próchnicy w tych miejscach, pacjenci, którzy systematycznie zgłaszają się do kontroli obecności laku wewnątrz bruzd (co 6 miesięcy), a w razie utraty preparatu poddają się zabiegowi uzupełnienia uszczelniacza. Skuteczność tego typu profilaktyki jest bardzo wysoka.

Dla zdrowych dziąseł zaleca się przeprowadzać te zabiegi 2 razy w roku. W naszym gabinecie udzielamy również szczegółowego instruktażu dotyczącego higieny jamy ustnej.